16 °c

Alzheimer hastalarına "engelsiz bileklik"

Erzincan Üniversitesi'nde bir grup öğrenci alzheimer hastalarının kaybolma riskini ortadan kaldıracak bir bileklik tasarladı. Engelsiz bileklik adını verdikleri ürün, üzerindeki karekoda işlenen bilgiler sayesinde kaybolan kişinin bulunmasını sağlayacak.

Alzheimer hastalarına engelsiz bileklik
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü son sınıfta okuyan 5 öğrenci, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 4 aylık çalışmaları sonucunda "engelsiz bileklik" adını verdikleri ürünü hazırladı.

Kaybolma riski olanlara yönelik özel tasarlanan akıllı bileklik, üzerindeki karekoda işlenen bilgiler sayesinde kişinin kısa sürede bulunabilmesine imkan tanıyor.
16
Alzheimer hastalarına engelsiz bileklik
Öğrencilerden Abdullah Yılmaz, yaptığı açıklamada, bilekliğin, risk grubundaki kişilerin kullanımına ücretsiz sunulduğunu söyledi.

İsteyen herkesin, risk grubundakiler için kurdukları internet sitesi üzerinden ücretsiz kayıt oluşturabileceğini dile getiren Yılmaz, kaydın ardından sistemin engelli birey için özel karekod ve üç haneli numara ürettiğini bildirdi.
26
Alzheimer hastalarına engelsiz bileklik
Yılmaz, "Bileklikteki karekod cep telefonuyla tarandığında, engelli bireyin bilgileri ekrana geliyor. 'Konum gönder' dediğinizde, bireyin velisine kısa mesaj yoluyla bilgi gidiyor. Ayrıca sistemin mobil uygulamasını da tasarladık. Böylelikle karekod uygulamasının cep telefonunda kullanımını rahatlıkla sağlamış olduk." diye konuştu.,

Öğrencilerden Mehmet Gezginci ise tasarladıkları ürünün, engelli ve hasta yakınlarına önemli kolaylık sağlayacağını belirtti.
36