25 °c
Elçin Erkoç Elçin ErkoçTam Kulis

Ekonomi rayına oturuyor

23 Haziran 2017 Cuma

Henüz beklenen, kabine değişikliği gerçekleşmedi.  Sayın Başbakan Binali Yıldırım'ın tabiriyle, bu tür değişiklikler davulla zurnayla olmaz, gerektiği zaman süratle gerçekleşir. Piyasada bu konudaki beklenti biraz da bazı bakanlarımızın 'metal yorgunu' olmasıyla ilgili. Ancak, herhalde büyüklerimizin bir bildiği var ki uygun zamanı bekliyorlar.

Bu büyük beklentiye rağmen, son 3 haftada ekonomimizde çok pozitif gelişmelere tanık olduk.  İhracatımız çift haneli artış gösterdi. Sanayide ve ekonomide büyüme beklentilerin çok üstünde gerçekleşti.  Satın alma endekslerine göre piyasada canlanma var. Kurlarda artık aşağı yönlü hareketlerin daha baskın hale geldiğini görüyoruz.  Son olarak Sayın Başbakan Binali Yıldırım'ın İstanbul Sanayi Odası'nın olağan meclis toplantısında yaptığı konuşmada bankalara yaptığı çağrı da önümüzdeki günlerde faizlerde 'üretim, ihracat ve istihdam' lehine düşüşleri getirebilir. Turizmde de zaten bu yılın geçen yıla göre çok daha iyi olabileceğine dair öngörüler var.

Dış gelişmelerde de korkulacak bir karmaşa olmadığını söyleyebiliriz. Katar krizinin o kadar da Türkiye aleyhine bir seyir izlemediğini hep birlikte gördük. Çünkü ABD yönetimi bile Katar'ı kaybetme riskini göze alamadı. Suriye'de ise ABD-Rusya gerilimine rağmen çatışmazlık alanlarına ilişkin alınan kararlar büyük ölçüde uygulanabiliyor. Hükemetimizin, Avrupa Birliği ile daha yapıcı ve daha sonuç alıcı bir iletişim ve görüşme süreci talebine de olumlu yanıtlar gelmeye başladı.

İşte bu gelişmeler de gösteriyor ki 2019 yılının Mart ayına kadar bir seçim gündemi olmayan Türkiye'de sonbaharda ekonomimiz çok daha canlı bir yapıya kavuşacak.