17 °c

Ukrayna'yı ilk terk eden ABD oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tanıma kararı aldığı Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerine askeri birliklerin girmesi talimatını verdi.

Dünya Haberi
Ukraynayı ilk terk eden ABD oldu
Ukrayna'yı ilk terk eden ABD oldu

ABD Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı yazılı açıklamada, "Güvenlik nedeniyle şu anda Lviv'de bulunan Dışişleri Bakanlığı personeli geceyi Polonya'da geçirecek. Personelimiz, Ukrayna'daki diplomatik çalışmalarına devam etmek ve acil konsolosluk hizmetleri sağlamak için düzenli olarak geri dönecektir" ifadelerini kullandı.

ABD VATANDAŞLARINA YÖNELİK ÇAĞRISINI YİNELEDİ
ABD'nin Rusya'nın saldırganlığı karşısında Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığına işaret eden Blinken, ABD vatandaşlarına Ukrayna'dan derhal ayrılmaları yönündeki tavsiyelerini yinelediklerini belirtti.

"RUS BİRLİKLERİ SINIRA YAKLAŞMAYA DEVAM EDİYOR"
Blinken, "Ukrayna'daki güvenlik durumu ülke genelinde öngörülemez olmaya devam ediyor ve kötüleşebilir. Herhangi bir Rus askeri operasyonunun sivil hava taşımacılığı ciddi şekilde kısıtlama olasılığı çok yüksek. Rus birlikleri, işgal planlarına benzer bir şekilde sınıra yaklaşmaya devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"SALDIRI DURUMUNDA VATANDAŞLARIMIZ SIĞINAKLARA SIĞINMALI"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus birliklerine Ukrayna'nın sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerine konuşlanma emri verdiğini kaydeden Blinken "Ukrayna'dan derhal ayrılma tavsiyemize rağmen bu bölgelerde kalmayı seçen ABD vatandaşları, dikkatli ve çevrelerine karşı tetikte olmalıdır. Bir saldırı durumunda, ABD vatandaşları sığınaklara sığınmalı ve ne zaman hareket etmenin güvenli olduğu konusunda büyük haber kuruluşlarını izlemelidir." değerlendirmesinde bulundu.

 
BEYAZ SARAY'DAN YAPTIRIM AÇIKLAMASI: BIDEN KARARNAMEYİ İMZALAYACAK
Öte yandan Rusya lideri Putin'in Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin tanınmasına dair kararnameyi imzalamasının ardından Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. Sözcü Jen Psaki, "Başkan Biden yakında Amerikalıların Ukrayna'nın sözde Donetsk ve Luhansk bölgelerine, bu bölgelerden veya bu bölgelerden yeni yatırım, ticaret ve finansmanı yasaklayacak bir başkanlık kararnamesi imzalayacak" ifadelerini kullandı.

DETAYLARI BAKANLIKLAR AÇIKLAYACAK
Söz konusu kararnameyle Ukrayna'nın bu bölgelerinde ticari herhangi bir işlem yapmaya çalışanların yaptırıma tabi tutulabileceğini de belirten Psaki, detayları ABD Hazine Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın açıklayacağını bildirdi. Psaki, bu kararnamenin Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda devreye sokulacak diğer yaptırımlardan ayrı olduğunu vurguladı.

BİDEN'DAN İLK TEPKİ
Öte yandan ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'in sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerini tanıma kararını şiddetle kınadıklarını açıkladı.

PUTİN "DONBAS RUSYA'NIN BİR PARÇASI" DEMİŞTİ
Putin, akşam saatlerinde yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk de içine alan Donbas'ın tarihsel olarak Rusya'nın bir parçası olduğunu belirtti. Putin, "Bu kararı daha önce almalıydık. Federal meclisi bu kararı desteklemeye davet ediyorum. Dökülen bu kanlar Kiev'deki rejimin elinde olacaktır. Bu kararları açıklayarak Rus vatanseverlerin gücünün arkamda olduğunu hissediyorum" diye konuştu.

Sıradaki Haber