16 °c

Yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Afrika Kıtası'nda yer alan ülkelerin büyükelçileriyle yapılan toplantıda konuştu. Pekcan, "Türk lirası olumsuz etkilendi fakat bu kalıcı değil geçicidir." şeklinde açıklama yaptı

Güncel Haberi
Yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergi
Yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan ABD'ye uygulanan ek gümrük vergilerine ilişkin açıklama geldi. Pekcan, "ABD'den ithalatta 22 kalemde vergi oranını iki katına çıkardık. Yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergiyle karşılık verdik" açıklamasında bulundu.

 ABD ÜRÜNLERİNE EK VERGİ!

"Siyasi farklılıklar ile ekonomik konular ayrı tutulmalı. Türk lirası olumsuz etkilendi fakat bu kalıcı değil geçicidir. Büyüme potansiyele sahip bir ülkeyiz. Ülkemize yönelen ekonomik saldırıları en etkin şekilde aşıyoruz. ABD'den ithalatta 22 kalemde vergi oranını iki katına çıkardık. Yaptırımlara 533 milyon dolarlık ek vergiyle karşılık verdik. ABD'nin haksız işlemleri karşısında Türk firmalarının hakkını korumaktan asla imtina etmeyeceğiz, gereken karşılığı vereceğiz. ABD'nin demir çeliğe ek vergi kararı ABD'li ihracatçıyı da olumsuz etkiler. ABD önemli bir ticaret ortağımız ama tek partnerimiz değil. Başka ortaklıklarımız, alternatif pazarlarımız bulunmaktadır"

Sıradaki Haber