16 °c

Yeni ekonomi modeli bugün açıklanacak!

azine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli'ni saat 14:30'da Dolmabahçe'de yapılacak toplantıyla açıklayacak.

Ekonomi Haberi
Yeni ekonomi modeli bugün açıklanacak!
Yeni ekonomi modeli bugün açıklanacak!

Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin çerçeve bugün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından saat 14:30'da Dolmabahçe'de düzenlenecek toplantıyla açıklanacak.

Toplantıda İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Odası başta olmak üzere birçok birlik başkanı, sektör temsilcileri ve iş adamları da hazır bulunacak.

Bakanlık tarafından yapılan ilgili açıklamada, şirketlerin ve bankaların herhangi bir kur ya da likidite riskinin bulunmadığı belirtilirken, Türk bankacılık sisteminin sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları geçmişte olduğu gibi bugün de etkin bir biçimde yönetebilecek konumda olduğu ifade edildi.

Akademisyenlerin de katıldığı çalıştayın ardından çerçeve unsurları belli olan yeni ekonomik model ile 35 milyar TL'yi bulacak bir tasarruf ve gelir arttırımı hedefleniyor.

Orta vadeli plan (OVP) üzerindeki çalışmalar tüm hızıyla devam ederken yeni ekonomi modeli çerçevesinde 2019 yılı büyümesinin yüzde 3-4 bandında olması ve cari açığın yüzde 4 dolayında dengelenmesi planlanıyor.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada bütçe açığının yüzde 1,5 seviyesinde sınırlandırılacağı ve Hazine borç çevirme oranlarının yüzde 100'lerin altına ineceği kaydedilmişti.

 YENİ EKONOMİ MODELİ YARIN AÇIKLANIYOR

 Kur tarafında hareket devam ederken toplantıdan çıkacak sonuçlar piyasaların odağında.

Toplantı öncesinde dolar / TL gün içerisinde 6.3005 ile tarihi zirveye ulaşmasının ardından öğle saatlerinde 5.90 - 6 TL bandında dalgalanıyor. Euro 7.20 TL üzerini görmesinin ardından 6.80 - 6.90 TL bandına çekildi.  Sterlin ise 8 TL'yi geçtiği 10 Ağustos sabahında 7.60 - 7.70 arasında dalgalanıyor.

Sıradaki Haber