19 °c

İstanbul'da toplu açılış töreni

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kim ne derse desin, biz kendi yolumuzda ilerlemeye, kendi hedeflerimiz doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz. Bu yolda Avrupa Birliği bizimle birlikte olursa hem o kazanır hem biz kazanırız. Avrupa Birliği, 'Ben illa başka istikamete gideceğim' diyorsa, biz de kendimize yeni yol arkadaşları bulur hatta gerekirse tek...

Güncel Haberi
İstanbul'da toplu açılış töreni
İstanbul'da toplu açılış töreni

İSTANBUL (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kim ne derse desin, biz kendi yolumuzda ilerlemeye, kendi hedeflerimiz doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz. Bu yolda Avrupa Birliği bizimle birlikte olursa hem o kazanır hem biz kazanırız. Avrupa Birliği, 'Ben illa başka istikamete gideceğim' diyorsa, biz de kendimize yeni yol arkadaşları bulur hatta gerekirse tek başımıza yolumuza yine de devam ederiz. Bunun için daha çok çalışacağız, daha çok yatırım yapacağız, daha büyük projeler hayata geçireceğiz. Türkiye'yi mutlaka 2023 hedeflerine ulaştıracağız." dedi.

Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Yeni İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri ile Çevre Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde, Avrupa Birliğinin ve Avrupa Parlamentosunun Türkiye'ye yönelik politikasının ikiyüzlülüğünü gösterecek bir örnek vereceğini söyledi.

Avrupa Parlamentosunun 23 Kasım'da, Türkiye ile ilgili oylamayı yapmadan önce "Propagandaya Karşı Avrupa Birliği Stratejik İletişim Kararı" aldığına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu karar önemli. Bu karar medya özgürlüğü, ifade hürriyeti açısından Avrupa Birliği'nin bize dayattığı ölçülerin tam tersi tespit ve tavsiyelerle dolu. Avrupa Parlamentosu, konu kendi çıkarları olunca ne kadar tehditkar, ne kadar kısıtlayıcı olabileceğini, bu kararla inkarı mümkün olmayan bir şekilde ortaya koymuştur. Herkese, özellikle de Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz konusunda ahkam kesenlere, bu kararı alıp ibretle okumalarını tavsiye ediyorum. Kararda, 'Nefret, şiddet ve savaşın kışkırtılması, ifade özgürlüğü kılıfına saklanamaz' deniliyor. Sizde olunca bu ifade özgürlüğü kılıfına saklanamıyor da bizde olunca niçin buna siz kılıf uyduruyorsunuz? Biz terör örgütlerini övenler için hukuk mekanizmalarını işlettiğimizde hemen 'İfade özgürlüğü' diye karşımıza çıkıyorsunuz. İşin ucu kendinize dokununca ölçüleriniz birden nasıl da hemen değişiveriyor."

Erdoğan, kararda "Dezenformasyon ve propaganda hibrid savaşının bir parçasıdır." denildiğini aktararak, şu değerlendirmede bulundu:

"Peki bizde olanlar ne? Bizde olanlar dezenformasyon değil mi? Bu yanlış propagandalar, bunlar ne? Bunlar hibrid savaşına girmiyor mu? Bu kavramlar, bizim yıllardır yaşadığımız sıkıntıları ne güzel ifade ediyor değil mi? Bu kadarla da kalınmıyor. Bu propagandaya karşı geliştirilecek stratejik iletişim çalışmalarında savunmacı değil saldırgan olunması isteniyor. Kim diyor bunu? Avrupa. Bütün bu sert tespit ve tavsiyelerin de sebebi Avrupa Birliği'nin gerçekleri çarpıtmayı, şüphe oluşturmayı, üye ülkeleri bölmeyi, kuzeydeki ortaklarıyla, yani Rusya Federasyonu, aralarındaki stratejik iş birliğini parçalamayı, birlik kurumlarını itibarsız hale getirmeyi, birlik değerlerini zayıflatmayı amaçlayan bir propagandayla karşı karşıya bulunmasıymış. Tabii bütün bu ithamlar Avrupa'nın doğusunda bizim kuzeyimizde bulunan Rusya Federasyonu'na yönelik. Ama bu tespitlerin hepsini de biz Avrupa Birliği ülkelerinden kendimize yönelik olarak isabetli buluyoruz. Hatta 'Terör örgütlerinin yıkıcı propagandalarına karşı savunma değil, saldırı konumunda bulunma' teklifini dahi gayet yerinde buluyoruz.

Bir gün önce işte böylesine bir karara imza atan bu parlamento, ertesi gün Türkiye'yi basın, medya ve ifade özgürlüğüne yönelik sözüm ona sert kısıtlamalardan dolayı eleştiriyor. Biz de bu kararı ve o kararı veren parlamentoyu ciddiye almadığımızı söylediğimizde, beyefendilerin morali bozuluyor. Siz kendinizi ciddiye almıyorsunuz ki ben sizi ciddiye alayım ya. Bir gün önce hibrid savaş tekniklerinden bahsedip, ertesi gün Türkiye'yi terör örgütlerine karşı yürüttüğü mücadeleden dolayı eleştirirseniz, sonuç böyle fiyasko olur. Kim ne derse desin, biz kendi yolumuzda ilerlemeye, kendi hedeflerimiz doğrultusunda yürümeye devam edeceğiz. Bu yolda Avrupa Birliği bizimle birlikte olursa hem o kazanır hem biz kazanırız. Avrupa Birliği 'Ben illa başka istikamete gideceğim' diyorsa, biz de kendimize yeni yol arkadaşları bulur hatta gerekirse tek başımıza yolumuza yine de devam ederiz. Bunun için daha çok çalışacağız, daha çok yatırım yapacağız, daha büyük projeler hayata geçireceğiz. Türkiye'yi mutlaka 2023 hedeflerine ulaştıracağız."

- "Avrupa Birliği ile mi yaptık?"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapılırken, son 14 yılda 18 bin kilometre bölünmüş yol yapıldığını ifade ederek, "Bunu Avrupa Birliği ile mi yaptık? Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü Avrupa Birliği ile mi yaptık? Osmangazi Köprüsünü Avrupa Birliği ile mi yaptık? Marmaray'ı Avrupa Birliği ile mi yaptık? 20 Aralık'ta Avrasya Tüneli'ni açıyoruz, Avrupa ile mi yaptık? Bu millet yeni yol arkadaşları buldu, evelallah dimdik durdu ve yoluna devam etti. Rabbim yar ve yardımcımız olsun." dedi.

Açılışı yapılan tesislerin, hizmete alınan araçların İstanbul'a ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ekibini, kente yaptıkları hizmetler için kutladı. Erdoğan, konuşmasını, "İstanbul Boğazı'nın altına takılan yeni bir gerdanlık olarak gördüğüm Avrasya Tüneli'nin açılışı için sizlerle bir kez daha 20 Aralık'ta bir araya gelmek dileğiyle." diyerek tamamladı.

- "Ataköy'den Tekirdağ'a 100 kilometre sahil şeridi atık sudan arındırıldı"

Tören alanına helikopterle gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşılandı. Erdoğan da vatandaşlara el sallayarak karşılık verdi.

Alanın değişik yerlerine, Türk bayrağı, Atatürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın posterlerinin yanı sıra, "Topunuz gelse ne yazar, Reis ve yeis yok", "Gençlik yeni anayasa istiyor" ve "Adını dağlara yazdık Reis" yazan pankartlar asıldı.

Törene, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Erdoğan, konuşması sırasında Büyükçekmecespor atkısı taktı.

AK Parti Büyükçekmece İlçe Başkanı İlker Gürbüz, konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ilçenin 1849'a ait haritasını takdim etti.

Bu arada, kurdele kesimi dolayısıyla telekonferansla AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge'nin bulunduğu Eyüp-Kemerburgaz Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'ne bağlanıldı. Mikrofonu alan Erdoğan, tesisin ekrana yansıtılmasını istedi.

Erdoğan, Bürge'nin kısa konuşmasından sonra emeği geçenlere teşekkür edip, tesislerin hayırlı olması temennisinde bulundu. Ardından Bürge ve beraberindekiler kurdeleyi kesti.

Daha sonra AK Parti İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık'ın bulunduğu Silivri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'ne bağlanıldı. Buradaki tesisin de ekrana yansıtılması ve Kıyıklık'ın konuşmasından sonra tesisin kurdele kesimi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, içinde atık su, temizlenmiş hali ve üretilen çamur bulunan kavanozları vatandaşlara göstererek, "Bu suyun ilk hali. Gelen su bu. Fakat bu da tabii arıtıldıktan sonra üretilen çamur. Bu çamur aynı zamanda enerjiye dönüşebiliyor, gübre haline gelebiliyor. Son hali de bu. Aynen dediğimiz gibi. Nereden nereye geldi. Çalışınca oluyor. Onlara söyleyin, 'Çalışın sizin de olsun.' diye. Yaklaşık 2 katrilyon liralık bu tesisler tüm İstanbul'a, milletimize hayırlı olsun. Sadece Ataköy'den Tekirdağ'a 100 kilometre bu sahil şeridi atık sudan arındırıldı. İnşallah bu sahiller bundan sonra daha ak olacak." diye konuştu.

Erdoğan, daha sonra beraberindekilerle açılışı yapılan tesislerin kurdele kesimini yaptı.

(Bitti)

Sıradaki Haber