16 °c

Öğrenciye burs ve kredi müjdesi! Bakın ne kadar oldu

Öğrencilere müjdeli haber Başbakan Binali Yıldırım'dan geldi. Yıldırım, 2018'de öğrenim kredisi ve bursların 470 liraya çıkacağını açıkladı.

Güncel Haberi
Öğrenciye burs ve kredi müjdesi! Bakın ne kadar oldu
Öğrenciye burs ve kredi müjdesi! Bakın ne kadar oldu

Başbakan Binali Yıldırım, Fırat Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı açılışına katıldı. Açılışta konuşan Yıldırım, "2003’te öğrenci başına 45 lira burs veya kredi veriyorduk, 2017'de 425 liraydı 2018’de bu rakam 470 TL olacak. Bunu ilk defa Elazığ'da açıklıyorum" dedi.

Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle...

DOĞUDA NE VARSA BATIDA DA O VAR

"Okullara her türlü alt yapıyı yapmışız. Sadece yol yapmamışız, akıl yolu yapmışız. Doğuda ne varsa, batıda o var. İletişimde sayısal uçurumu ortadan kaldırdık. Şu anda okullarımızda etkileşimli tahtalar var, internet bağlantısı var, merkezi sistemler hocalarımız imtihan yapabiliyor. 190 yurdumuz vardı, 562 yeni yurt buna ilave ettik 752’ye çıkarttık. Hizmet standartlarını yükselttik, şimdi otel odaları gibi 3 öğrencinin bir odada kalacağı yurtlarımız var. Öğrencilerimiz burs ve kredi ile desteklendi. 2003’te öğrenci başına 45 lira burs veya kredi veriyorduk, 2017'de 425 oldu, 2018’de bu rakam 470 olacak. Bunlar önemli gelişmeler yeterlimi yetmez. Bunu da ilk defa Elazığ'da açıklıyorum." 

İKİ KADEMELİ SİSTEM

"Üniversite giriş sınavlarında bir değişikliğe gidiliyor. Aslında biraz sadeleştirme. Yani 2 kademeli sistemden, yine 2 kademeli ama aynı günde yapılacak sisteme dönüşüyor. Yüksek Öğretim Kurumları sınava altında 2 oturumda gerçekleşecek bir sınavdan bahsediyoruz. Böylece öğrencilerimiz 3-4 ay boyunca üniversite giriş telaşı ve stresi ile yaşamasın istiyoruz. Esasında üniversitelerde geldiğimiz nokta bugün liselerin mezun ettiği sayı ile üniversitelerimizin kabul ettiği sayı hemen hemen aynı. Ama geçmişten gelen 2 milyon 400 bin öğrencimiz var. İkincisi de en güzel üniversiteye girmek istiyor."Sıradaki Haber