24 °c

Toplu taşıma araçları o gün ücretsiz!

Yeni eğitim öğretim yılının başladığı 18 Eylül günü İstanbul'da toplu taşıma araçları saat 06.00'dan 13.00'a kadar ücretsiz hizmet verecek.

Güncel Haberi
Toplu taşıma araçları o gün ücretsiz!
Toplu taşıma araçları o gün ücretsiz!

İstanbullular için iyi haber İETT'den geldi. Okulların açılacağı 18 Eylül'de trafik sıkıntısı yaşanmaması için toplu taşıma araçlarında vatandaştan ücret alınmayacak. 

Konuyla ilgili İETT'den yapılan açıklamada, 18 Eylül günü trafiği rahatlatmak için bazı önlemler alındığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi: 

"Okulların açılmasıyla birlikte trafiğe katılacak çok sayıda öğrenciyi göz önüne alan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı karar uyarınca okulların açılacağı ilk gün toplu taşıma araçları 06.00-13.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet verecek. Alınan karar doğrultusunda İstanbul'da okulların açılacağı 18 Eylül Pazartesi günü, İETT, İstanbul Otobüs AŞ, özel halk otobüsleri, metrobüs, tünel, Şehir Hatları vapurları ile Metro İstanbul'a ait metro, hafif metro, tramvay ve füniküler araçları, 06.00-13.00 saatlerinde İstanbullulara ücretsiz hizmet verecek." 

KIŞ TARİFESİ 16 EYLÜL'DE

Açıklamada, ayrıca, İETT'nin 16 Eylül Cumartesi gününden itibaren kış tarifesine geçeceği ifade edilerek, şunlar kaydedildi: 

"Yaz döneminde periyodik bakımları yapılan otobüsler seferlerine kış tarifesine göre devam edecek. İETT yeni eğitim-öğretim yılı başında kış tarifesine bağlı olarak otobüs ve sefer sayılarını arttırıyor. 2017 kış sezonuna göre yeniden düzenlenen sefer saatlerini yolcularımız, 16 Eylül Cumartesi gününden itibaren 'www.iett.istanbul' ve MobİETT uygulamasından öğrenebilirler. Kış tarifesinde, yaz tarifesine ek olarak 318 araç ve 3 bin 833 sefer eklenecek. Böylece toplam araç sayısı 4 bin 863'e çıkacak. İETT, yazın tatil sezonuyla birlikte kışa göre azalan sefer sayısını arttırarak yoğunluğun azaltılmasını hedefliyor." 

Sıradaki Haber