23 °c

Hac kayıtları nasıl yapılır? Hac kayıt yenileme işlemi için son gün ne zaman?

Hac kaydı yapmak isteyen vatandaşlar için Diyanet İşleri Başkanlığı gerekli açıklamaları duyurdu. 2017 yılı hac fiyatları konusunda araştırma yapan vatandaşlar, bu yıl ücretlerin tamamen TL bazında alınacağını öğrendi. Peki 2017 yılı hac kayıtlarınasıl yapılır? İşte hac kayıt yenileme konusunda yapılan değişiklikler ve banka ücretlerinin nereye yatırılacağına dair...

Kültür-Sanat Haberi
Hac kayıtları nasıl yapılır? Hac kayıt yenileme işlemi için son gün ne zaman?
Hac kayıtları nasıl yapılır? Hac kayıt yenileme işlemi için son gün ne zaman?

Hac kaydı yapmak isteyen vatandaşlar için Diyanet İşleri Başkanlığı gerekli açıklamaları duyurdu. 2017 yılı hac fiyatları konusunda araştırma yapan vatandaşlar, bu yıl ücretlerin tamamen TL bazında alınacağını öğrendi. Peki 2017 yılı hac kayıtlarınasıl yapılır? İşte hac kayıt yenileme konusunda yapılan değişiklikler ve banka ücretlerinin nereye yatırılacağına dair  Diyanet'ten alınan bazı bilgiler

Hacca 2017 yılında gitmek için ilk defa kayıt yaptıracaklar, işlemlerini 28 Aralık 2016-6 Ocak 2017 arasında gerçekleştirecek. Önceki yıllarda kayıt yaptıranlar ise kayıt yenileme işlemlerini 9-31 Ocak arasında yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığından alınan bilgiye göre, hac için ilk defa kayıt yaptıracaklar ilgili bankalara 20 lira ön kayıt ücreti yatıracak. Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda http://hac.diyanet.gov.tr veya müftülüklere bizzat müracaat ederek, "Oda tercihli hac konaklama" ve "Otel konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yapacak.

Otomatik kayıt yenileme yok      

Önceki yıllarda kayıt yaptıranlar için gerçekleştirilen otomatik kayıt yenileme işlemi bu yıl uygulanmayacak. Hac kayıt yenileme işlemleri 9-31 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak. Kayıt yenileyen hacı adayları da http://hac.diyanet.gov.tr veya müftülüklere bizzat müracaat ederek "Oda tercihli hac konaklama" ve "Otel konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyecek.

Kaydını yenilemeyenler 2017 yılı hac kurasına dahil edilmeyecek.Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazananlar "kesin kayıt yaptırabilir" belgelerini, cep telefonlarına gelecek SMS şifresi ile alabilecek. Yetkililer, hacı adaylarını cep telefonu bilgilerini yenilemeleri yönünde uyardı.

Hac kaydı nasıl yapılır?

Hac kayıtları yapmak isteyen vatandaşlar, aşağıda yer alan linke tıklayarak T.C. kimlik numaralarını girmelidir. Bu işlemin ardından karşılarına,

"Sayın .............., 2017 yılı Hac müracaatı için 28 Aralık 2016-06 Ocak 2017 tarihleri arasında Anlaşmalı bankalardan herhangi birisine 20 TL yatırmanız gerekmektedir. Anlaşmalı Bankalar: Albaraka, Halkbank, Kuveyt Türk, PTT Bank, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım" şeklinde bir uyarı çıkacak olan adaylar, bu işlemi tamamladıktan sonra kayıt işlemlerine devam edebilecek.

2017 Hac fiyatları

2017 Hac başvuru kayıt tarihlerinin belli olmasıyla birlikte 2017 Hac fiyatları da gündeme geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Hac fiyat tablosunu geçtiğimiz günlerde yayımlamıştı. 2017 Hac fiyatları ne kadar? Başvuru tarihleri gibi fiyatlara dair detaylı bilgi de Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan geldi.

Geçtiğimiz yıllarda Dolar üzerinden yapılan Umre fiyatlandırması, 2017 yılında TL bazında tahsil edilmeye başlanacak. 2017 HAC fiyatları için bekleyişte olan vatandaşlara Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan mutlu edecek bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu 'Dövizleri bozdurun, TL'ye geçin' söylemine kulak veren Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 Umre fiyatları tablosunu TL bazında yayımladı.

Umre fiyatlarına ilaveten Hac için tahsil edilecek ücretin de TL bazında olacağını ifade eden başkanlık, 05 Aralık 2016 tarihi itibariyle bu kararın hayata geçirileceğini duyurdu.

 

Sıradaki Haber