16 °c

Dikkat! Bu Bağımlılıktan kurtulmak seneler alıyor

Günümüzde hızla yayılan internet bağımlılığı giderek tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Uzmanlar ise uyarıyor, "Bu bağımlılıktan kurtulmak 3-5 yıl alabilir."

Sağlık Haberi
Dikkat! Bu Bağımlılıktan kurtulmak seneler alıyor
Dikkat! Bu Bağımlılıktan kurtulmak seneler alıyor

İnsan yaşamı üzerinde alkol ve uyuşturucu gibi olumsuz etkileri bulunan internet bağımlılığından kurtulmanın 3-5 yıl alabileceği belirtiliyor.  

Sputnik'in haberine göre, Barcelona'daki Rosello Merkezi'nden terapist Maite Simal, bağımlılığın yalnızca bir madde kullanımından ibaret olmadığını sosyal medyada olup bitenleri takip etme dürtüsüyle saatlerce internette kalmanın da bir bağımlılık olduğunu ifade etti. 

Klinikte, bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen hastalarının olduğunu belirten Simal, bu hastalara hayatlarının geri kalanını yaşamaları için yardım etmeye çalıştıklarını söyledi.

ZARAR VERDİĞİNİN FARKINA VARAMIYORLAR

Simal "Bu o kadar da kolay bir şey değil. Tedavi süreci başta çok sıkı geçiyor. Bir hastanın normale dönmesi, hayatını ve bir şeylere bakışını değiştirmesi ve bu bağımlılığın bir daha kendisini göstermemesi 3-5 yıl alabilir. Hastanın internetli bir telefon kullanımına izin verilmesi çok uzun sürebilir" dedi.

Bu durumla ilgili anoreksiya (yeme bozukluğu) hastalığına gönderme yapan Simal "Gıda bir insan için gereklidir. İnternet bu kadar gerekli olmasa da, insanlar çalışmak, iletişim kurmak için ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle internetle olan ilişkinin değiştirilmesi gerekiyor. Gençler fazla kullanımın kendilerine zarar verdiğinin farkına varmıyor. Bu da kullanırken geçen zamanın farkında olunamamasından kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı. 

BEĞENİLME İSTEĞİNE YOL AÇIYOR

Simal, fazla internet kullanımının insanların birbirleri ile olan temasını azalttığı, içe kapanıklığa ve beğenilme isteğine yol açtığını da ekledi.

Sıradaki Haber