15 °c

Zayıflamak için omurganıza yüklenmeyin!

Yaz gelirken hepimizi bir zayıflama telaşıdır alıp gider. Yaza zinde girmek için yapılan egzersizlerde fiziksel yapıya dikkat etmeli, hızlı zayıflamak adına vücudumuza ve özellikle omurgamıza fazla yüklenmemeliyiz.

Sağlık Haberi
Zayıflamak için omurganıza yüklenmeyin!
Zayıflamak için omurganıza yüklenmeyin!

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte spor salonlarının yanı sıra evde yapılan antremanlara da ilgi arttı. Kendi kendimize spor yaparken internetten izlediğimiz videolardaki hareketleri bizlerde yapmaya çalışıyoruz. Fakat bu herkes için doğru seçim olmayabiliyor. Doç. Dr. Çağatay Öztürk, bilinçsizce yapılan sporun omurgaya ciddi zararlar verebileceğini söyledi. Doç. Dr. Çağatay Öztürk, omurganın rotasyon yapmaması gereken bir organ olduğunu bu nedenle de spor yaparken çok dikkati olunması gerektiğini belirtti.

Öztürk sözlerine şöyle devam etti: “Bilinçsizce yapacağınız bir hareket omurganız için negatif sonuçlar doğurarak kalıcı hasarlar bırakabilir. Kronik bel ağrısı, sırt ağrısı çeken hastalarımız için ‘yasak hareketler’ olarak nitelendirdiğimiz bir takım pozisyonlar var. Özellikle karın içi basıncı artırıcı hareketler yapmak ve yerden ağır bir şey kaldırmak omurgayı ciddi şekilde etkiliyor. Bu hareketlerin yapılması için bel ve sırt kaslarının gelişmiş olması gerekiyor”

Evde yapılan pilatese dikkat!

Özellikle kadınların tercih ettiği sporların başında pilatesin geldiğini söyleyen Öztürk, “Pilates vücudun esnemesi ve omurga için sağlıklı bir spor. Ancak pilatesin kesinlikle uzman ile yapılmasını öneriyoruz. Çünkü hareketler sırasında omurganın nötral aksının korunması büyük önem taşıyor. Hareketlerin doğru yapılmaması belin zorlanmasına, aşırı yüklenmesine bunun sonucunda ise kalıcı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Özellikle mat pilateste sakatlanma riski çok yüksek. Eğer vücudunuzun alt yapısı yoksa yaptığınız bazı hareketler ömür boyu sürecek sakatlanmalara neden olabiliyor.”

 

Sıradaki Haber