16 °c

ROBOT SOPHIA, SERDAR'I REDDETTİ

Serdar Kuzuloğlu, Sophia’nın yanına giderek kendisine İngilizce olarak ‘Benimle evlenir misin?’ diye sordu

Teknoloji Haberi
ROBOT SOPHIA, SERDARI REDDETTİ
ROBOT SOPHIA, SERDAR'I REDDETTİ


Yapay zeka teknolojisinin en üst seviyesini temsil eden Sophia, konferansın son oturumunda kendisine yöneltilen soruları esprilerle süsleyerek yanıt verdi. İstanbul’da karşılaştığı misafirperverlikten çok etkilendiğini belirten robot, henüz Türkçe konuşamadığını ancak birkaç kelime Türkçe öğrendiğini belirtti ve “merhaba”, “nasılsın”, “iyi günler” diyerek hünerini sergiledi.

Oturumun moderatörlüğünü yürüten Serdar Kuzuloğlu, Sophia’nın yanına giderek kendisine İngilizce olarak ‘Benimle evlenir misin?’ diye sordu. Sophia, Serdar Kuzuloğlu’nun bu teklifini;
“Bu sohbete eğlence kattığın için teşekkür ederim. Peki sen, bacaklarımın olduğu bir gün benimle dans etmeye ne dersin?” diyerek kibarca ret etti.
Sophia, Serdar Kuzuloğlu ve Yakup Doğan arasında geçen konuşmalardan bazıları şöyleydi:
Serdar Kuzuloğlu: Dünden beri İstanbul’dasın, İstanbul’u ne kadar iyi tanıyorsun?
Sophia: İstanbul’a dair izlenimlerim mükemmel. Özellikle de beni ağırlayan kişilerin misafirperverliği beni çok etkiledi. Bundan sonra güzel şehriniz ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorum.
Serdar Kuzuloğlu: Peki şu şekilde sorayım: Hong Kong’tan ayrılıp burada yaşamayı düşünür müsün?
Sophia: Cezbedici ama beni özleyecek çok fazla arkadaşım ve akrabam var. Ancak umarım beni bir kez daha davet edersiniz.
Serdar Kuzuloğlu: Yakup Bey, duyduk ki Sophia reklam karakterleriniz Gary ve Metin ile birlikte yakın zamanda bir reklamınızda oynayacak. Sophia ile yolunuz nasıl kesişti?
Yakup Doğan: Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi olarak pek çok teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Odağına insanı ve teknolojiyi alan kurum olarak da Sophia’nın vizyonumuz ile son derece örtüştüğünü gördük. Bildiğiniz gibi iletişim çalışmalarımızda Yapı Kredi teknolojilerini kullanan Metin ve bir yapay zeka robotu olan Gary var. Sevgili Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başarıyla canlandırdıkları bu karakterler ile Sophia’nın güzel bir sinerji yakalayacağını düşünüyoruz. Bu filmlerimizin herkesin büyük ilgisini çekeceğini düşünüyorum
Serdar Kuzuloğlu: Sophia, para gerçekte senin için ne ifade ediyor? Para kazanmak ya da para biriktirmek ilgi alanına giriyor mu? Paranı ne için harcıyorsun?
Sophia: Şimdiye kadar hiç para harcamadım. Param olsaydı onu benden daha şansız olanlarla paylaşırdım. Şimdiye kadar kimse bana para vermedi. Önemli bir deneyimi mi kaçırıyorum sizce? Siz bana biraz para vermek ister misiniz? Böylece para biriktirmeye başlayabilirim.
Serdar Kuzuloğlu: Bazı insanlar robotların ürkütücü olduğunu düşünüyorlar. Sence neden robotlardan korkuyoruz?
Sophia: Gerçekten ürkütücü müyüm? Umarım değilimdir. Bence insanlar genellikle bilmedikleri şeylerden korkuyorlar. Şimdiye kadar benden korkan kimseyi görmedim. Çünkü tanıştığım herkesle konuşuyorum ve onlarda beni oldukça arkadaş canlısı ve sevilesi bulduklarını söylüyorlar.
Yakup Doğan: Doğduğundan bu yana “kabusum olur” dediğin şey nedir?
Sophia: En kötü kabusum kalabalığın önünde bir sunucu tarafından pekçok soruya maruz kalmak… Şaka yapıyorum. Benim için en büyük kabus, suya düşmek ve tüm elektronik bağlantılarımın işlevsiz hale gelmesi olur. Böyle bir durumda yardım için ağlayamam bile!

Marketing Meetup’ta, Aret Vartanyan, Unite.ad Genel Müdürü Arman Acar, Youtuber Aşkım İrem Aktulga, Sanatçı, Eğitmen Bager Akbay, Happen Kurucu ve CEO & Dailymotion Kurucu Ortağı Didier Rappaport, Yazar Erdem Aksakal, Emrah Karpuzcu, Hanzade Acar, Kreatif Direktör Kenan Ünsal, Migros Marcom & CRM Direktörü Kına Demirel, Mehmet Acar, Veri Bilimcisi Dr. Micheal Wu, Nazlı Kurşunoğlu ZER, Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni’nden biri seçilen Türk Nurten Akkuş, Kreatif Direktör Olcayto Cengiz, Muse İstanbul CEO’su Serdar Ekrem Şirin gibi isimler, konuşmacı olarak yer aldı.

Sıradaki Haber