16 °c

Devrim Muhafızları Komutanı Caferi açıkladı: İran'da gösteriler sona erdirildi!

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, İran'da karşı ekonomik durumlardan ötürü gerçekleşen 'rejim karşıtı' gösterilerin sona erdirildiğini açıkladı.

Dünya Haberi
Devrim Muhafızları Komutanı Caferi açıkladı: İranda gösteriler sona erdirildi!
Devrim Muhafızları Komutanı Caferi açıkladı: İran'da gösteriler sona erdirildi!

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi, İran'da karşı ekonomik durumlardan ötürü gerçekleşen 'rejim karşıtı' gösterilerin sona erdirildiğini açıkladı. İran devlet televizyonuna konuşan Caferi, "Bugün fitnenin sona erdiği gündür." şeklinde konuştu.

Ekonomik sebeplerle geçen hafta perşembe günü başlayan eylemlerin, cuma günü ve sonrasında rejim karşıtlığına dönüştüğünü vurgulayan Caferi, "Cuma günü ve sonrası gösteriler fitne merkezli olmaya başladı. Bunlara katılan devrim karşıtları ve münafıklar gözaltına alındı." dedi.

Caferi olaylardan ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'ı sorumlu tuttu.

İran yönetiminin çağrısıyla, rejim yanlıları bugün Ahvaz, Abadan, Gorgan, İylam, Erak, Hurrem Abad, Kirmanşah, Buşehr gibi kentlerde "rejime destek" mitingi düzenlemişti.

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran, Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Şiraz, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi pek çok kente yayıldı.

Ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar en az 24 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin gözaltına alındığı bildirildi.

Sıradaki Haber